KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU ÜYELERİProf. Dr. Faruk BİLİR
Kişisel Verileri Koruma Kurulu Üyesi
BaşkanProf. Dr. Faruk BİLİR, 1971 yılında Yozgat Sorgun’da doğmuştur. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Hukuk Anabilim Dalından sırasıyla Lisans, Kamu Hukuku alanında Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini almıştır. Çalışma hayatına 1995 yılında Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak başlamış; 2001-2008 yılları arasında Yrd. Doç. Dr., 2008-2013 yılları arasında Doç. Dr., 2013-2014 yılları arasında ise Prof. Dr. unvanlarıyla öğretim üyesi olarak görev yapmıştır. Selçuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalında 2006-2013 yılları arasında Anabilim Dalı Başkan Yardımcılığı, 2011-2013 yılları arasında Anabilim Dalı Başkanlığı görevlerini yürütmüştür. 2014- 2015 yılları arasında KTO Karatay Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı olarak görev yapmıştır. 2016 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Hukuk Müşavirliğinde I. Hukuk Müşavirliği görevini vekâleten yürütmüştür.


Anayasa hukuku, siyaset bilimi, parlamento hukuku, hükümet sistemleri, insan hakları alanında çalışan Prof. Dr. Faruk BİLİR’in “Türkiye’de Milletvekilliği ve Milletvekilliğinin Sona Ermesi”, “Siyasi Partilerde Parlamento Adaylarının Belirlenmesi (Karşılaştırmalı Bir İnceleme)”, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Yargılama Yetkisi”, “Türk Anayasa Hukuku”, Anayasa Hukuku Uygulamaları,“Yeni Anayasa Yeni Mutabakat” ve “100 Soruda Hükümet Sistemleri ve Başkanlık Sistemi” isimli kitapları ve çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Prof. Dr. Faruk BİLİR, İngilizce bilmekte olup, evli ve iki çocuk babasıdır.


Cumhurbaşkanının 15 Aralık 2016 tarihli kararıyla Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyesi ve 30 Ocak 2017 tarihinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu Başkanı olarak seçilmiştir.
Cabir BİLİRGEN
Kişisel Verileri Koruma Kurulu Üyesi
2. BaşkanCabir BİLİRGEN, 1 Mart1956’ da Erzincan Refahiye’de doğmuştur. Gazi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Fakültesi’ni bitirmiş, PTT Genel Müdürlüğünde sırasıyla teknisyenlik, mühendislik, çeşitli kademelerde idarecilik, Genel Müdür Yardımcılığı ve Yönetim Kurulu üyeliği görevlerini yürütmüştür. Haberleşme Genel Müdürlüğü (HGM) görevini yapmıştır. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığında Bilgi ve İletişim konularında Bakan Danışmanı olarak da görev yapan Cabir Bilirgen; Çok iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.


TBMM Genel Kurulunun 05 Ekim 2016 tarihli kararıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Grubundan Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyesi ve 30 Ocak 2017 tarihinde Kişisel Verileri Koruma Kurumu 2. Başkanı olarak seçilmiştir.

Turan ARIK
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiTuran ARIK, 1965 yılında Kayseri’nin Sarız ilçesinde doğmuştur. Üniversite mezunu olan Turan Arık memuriyete 1984 yılında başlamış, 1999 tarihinden itibaren sırasıyla Iğdır, Malatya, Kırşehir, Nevşehir ve Kayseri illerinde İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürü olarak görev yapmıştır. Turan Arık, evli ve 2 çocuk babasıdır.


TBMM Genel Kurulunun 05 Ekim 2016 tarihli kararıyla Cumhuriyet Halk Partisi Grubundan Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Hasan AYDIN
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiHasan AYDIN, 1973 yılında Trabzon’da doğmuştur. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisat fakültesinden Lisans, KTÜ Sosyal Bilimleri Enstitüsü Temel İslami Bilimler Anabilim Dalından Yüksek Lisans derecelerini almıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü Temel İslami Bilimler Anabilim Dalından doktora çalışması devam etmektedir. 1996-2009 yılları arasında yurt içi ve yurt dışında farklı okul türlerinde öğretmen ve yöneticilik görevi yapmıştır. 2009-2015 yılları arasında MEB’da müfettiş ve 2015-2017 yılları arasında ise Milli Eğitim Uzmanı olarak çalışmıştır. Orta düzeyde İngilizce ve Arapça bilmektedir. Hasan Aydın, evli ve 2 çocuk babasıdır.


Bakanlar Kurulunun 11 Ekim 2016 tarihli kararıyla Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Şaban BABA
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiŞaban BABA, 1971 yılında Trabzon’un Araklı ilçesinde doğmuştur. İlk ve ortaöğretimini Samsun’un Terme ilçesinde tamamlamış, 1992 yılında girdiği Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünden 1996 yılında mezun olmuştur. Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Bilimi alanında yüksek lisans yapmış, 1997 yılında Başbakanlık’ta uzman yardımcısı olarak göreve başlamıştır. İdareyi Geliştirme Başkanlığı, Mevzuatı Geliştirme ve Yayın Genel Müdürlüğü ile Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünde uzman olarak görev yapmıştır. 2009-2016 yılları arasında Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü’nde genel müdür yardımcısı olarak görev yapmış, Eylül 2008-Mart 2009 arasında Exeter Academy de İngilizce dil eğitimi almıştır. Şaban Baba, evli ve üç çocuk babasıdır.


Cumhurbaşkanının 15 Aralık 2016 tarihli kararıyla Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Dr. İhsan Ezel BÜYÜKSEKBAN
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiDr. İhsan Ezel BÜYÜKSEKBAN, 1960 yılında İstanbul’da doğmuştur. Lise eğitimini 1979 yılında İstanbul Kadıköy Saint Joseph Fransız Erkek Lisesinde tamamlayarak, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesine girmiş, 1985 yılında mezun olarak Tıp Doktoru derecesini almıştır. Çalışma hayatına 1985 yılında T.C. Sağlık Bakanlığında Kars İli Iğdır ilçesinde Merkez Sağlık Ocağı ve Hükümet Tabibi olarak başlamış, 1987 -1989 Seneleri arasında Keşan da askerlik hizmetini tamamlamıştır. 1989 yılı Aralık ayında Türk İlaç Sektörüne geçerek çeşitli yerli ve yabancı ilaç firmalarında çeşitli pozisyonlarda yöneticilik görevinde bulunmuştur. İngilizce ve Fransızca dillerini bilen Dr. İhsan Ezel Büyüksekban evli ve 2 çocuk babasıdır.


TBMM Genel Kurulunun 04 Ocak 2017 tarihli kararıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Grubundan Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Murat KARAKAYA
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiMurat KARAKAYA, 1973 yılında Çorum’da doğmuştur. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü mezunudur. Yüksek Lisans eğitimini yine kamu yönetimi alanında, ABD İndiana Üniversitesi Kamu ve Çevre İlişkileri Okulu’nda tamamlamıştır. 1996 ila 2010 yılları arasında Başbakanlığın çeşitli birimlerinde çalışmıştır. 2010-2014 yılları arasında Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürü olarak, 2014-2016 yılları arasında da Başbakan Müşaviri olarak görev yapmıştır. Murat Karakaya evli ve iki çocuk babasıdır.


Bakanlar Kurulunun 11 Ekim 2016 tarihli kararıyla Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Dr. Cengiz PAŞAOĞLU
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiDr. Cengiz PAŞAOĞLU, 1979 yılında Trabzon’da doğmuştur. Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümünden Lisans, Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik-Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalından sırasıyla Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini almıştır. Çalışma hayatına 2002 yılında DHMİ Genel Müdürlüğü'nde Hava Trafik Kontrolörü olarak başlamış ve temel Hava Trafik Kontrolör eğitimini birinci olarak tamamlayarak Esenboğa Havalimanı Başmüdürlüğü'nde çalışmıştır. 2007 yılında DHMİ Genel Müdürlüğü ATM (Hava Trafik Yönetimi) Ar-Ge Müdürlüğü’ne geçmiş, birçok ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde görev almıştır. Aynı zamanda temel Hava Trafik Kontrolör eğitimi kurslarında seyrüsefer yardımcıları dersi sorumlusu olarak görev yapmıştır. 2014 yılında DHMİ Genel Müdürlüğü Elektronik Dairesi Başkan Yardımcısı olarak görevlendirilmiş ve 2016 yılı sonuna kadar bu görevini sürdürmüştür. Çeşitli konferans ve dergilerde yayınları bulunan Dr. Cengiz Paşaoğlu iyi derecede İngilizce bilmekte olup, evli ve 2 çocuk babasıdır.


TBMM Genel Kurulunun 05 Ekim 2016 tarihli kararıyla Adalet ve Kalkınma Partisi Grubundan Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.

Vedat YILDIZ
Kişisel Verileri Koruma Kurulu ÜyesiVedat YILDIZ, 1979 yılında Diyarbakır’da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlamış, 2005 yılında Yakındoğu Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nden mezun olmuştur. 2005-2012 yılları arasında Cizre Belediyesi Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünde görev yapmış, 2012 yılında Selçuk Üniversitesi Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı’nda “Türkiye’de Yerel Yönetimler ve Demokratikleşme Sürecine Etkisi” konulu proje çalışması ile Siyaset ve Sosyal Bilimler Yüksek Lisans Programı’nı tamamlamıştır. 2012-2016 yılları arasında TBMM’de Halkların Demokratik Partisi Grubu’nda danışmanlık yapmış olup, evli ve 1 çocuk babasıdır.


TBMM Genel Kurulunun 04 Ocak 2017 tarihli kararıyla Halkların Demokratik Partisi Grubundan Kişisel Verileri Koruma Kurulu üyeliğine seçilmiştir.