Kişisel Verileri Koruma Kurumu Farkındalık Paneli Kayseri'de Gerçekleştirildi

Kişisel Verileri Koruma Kurumu Farkındalık Paneli Kayseri'de Gerçekleştirildi

Kurumumuz tarafından yapılan farkındalık çalışmaları kapsamında “6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ve Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) Tanıtımı” Paneli için Kayeri’de bulunan Kurum Başkanımız Sayın Prof. Dr. Faruk BİLİR, Kurul Üyelerimiz Sayın Dr.İhsan Ezel BÜYÜKSEKBAN ve Sayın Turan ARIK program öncesinde Kayseri Valisi Sayın Süleyman KAMÇI’yı ziyaret ettiler. Ziyarette kurum çalışmaları hakkında bilgi verildi, toplantı hazırlık süreci ve devamında yaptıkları katkılardan dolayı kurum adına, kurum başkanımızca kendilerine teşekkür edildi. Karşılıklı hediyeleşmelerin ardından görüşme sona erdi.
 
Panel, saygı duruşu ve İstiklal marşı’nın okunmasının ardından Kurum Başkanımız Prof.Dr.Faruk BİLİR tarafından yapılan açılış konuşmasının ardından panel; Başkanlık Müşaviri Seçil KOYUNCU ve Daire Başkanı Mustafa ERBİLLİ’nin sunumları ile devam etmiştir.
 
Panel’de Kurumumuzun genel yapısı, Kişisel Verileri Koruma Kanunu, kişisel verilerin işlenme şartları, veri sorumlularının yükümlülükleri, ilgili kişilerin hakları ve mevzuattaki düzenlemeler hakkında bilgilendirmeler yapılmıştır.
 
Panel’in son bölümünde Veri Sorumluları Sicil Bilgi Sistemi (VERBİS) anlatılmış olup, VERBİS’in hesap verebilirlik ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde kamuya açık olarak tutulacak bir sistem olduğunu, sistemde herhangi bir kişisel veri tutulmadığını, VERBİS’e kayıt zorunluluğu konusunda Kanunun ilgili maddeleri ile Kurul Kararlarında bazı istisnalar getirildiğini, VERBİS’e kayıt başlama tarihlerinin veri sorumlularının özelliğine göre değiştiğini belirtmiştir.
 
Katılımın yoğun olduğu etkinlik katılımcılarla birlikte gerçekleştirilen soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.

Kayseri