7. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi Gerçekleştirildi

7. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi Gerçekleştirildi

Kurumumuz ev sahipliğinde bu yıl 7'nci kez düzenlenen e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, 22 Mayıs Çarşamba günü KVKK Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Alanında uzman birçok konuşmacının yer aldığı etkinlikte, kişisel verilerin korunması alanındaki gelişmeler hukuki, sektörel ve teknik açılardan ele alındı. Zirveyi, aralarında hukukçular ve bilişim uzmanlarının da bulunduğu sektör temsilcileri takip etti. Bu yılki teması “Türkiye'de ve Dünya'da Kişisel Verilerin Korunmasında Yeni Gelişmeler” olarak belirlenen Zirvenin açılış konuşmasını Kurum Başkanımız Prof. Dr. Faruk BİLİR gerçekleştirdi.

“Değişikliklerin amacına uygun yorumlanması gerekir”

Konuşmasına kişisel verilerin korunmasına ilişkin hukuki düzenlemelerin önemini anlatarak başlayan BİLİR, söz konusu düzenlenmeler sayesinde kişisel verilerin hangi usul ve esaslara göre işlenebileceğinin, veri işlemede uyulması gereken kuralların ve bireylerin haklarının belirlendiğini ifade etti. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile bireylerin bilgilendirilme, verilere erişim sağlama, silme ve düzeltme ile itiraz hakkı gibi haklara sahip olduğunu belirten BİLİR, bu tür haklar vasıtasıyla bireylerin verilerinin geleceğini belirleme imkanına kavuştuğunu söyledi. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nda yapılan değişikliklerden bahseden BİLİR, Kanun'da yapılan değişikliklerin amacına uygun yorumlanmasının önem taşıdığını belirtti.

“Kişisel verilerin korunması hukuki ve teknik boyutuyla ele alınmalıdır”

Kişisel verilerin korunmasının, teknolojik yenilikleri yakından ilgilendirmesi ve hukukun diğer alanlarına da temas etmesi nedeniyle dikkatle ve sürekli olarak takip edilmesi gereken bir alan olduğunu vurgulayan BİLİR, “kişisel verilerin korunmasını hem hukuki hem de teknik boyutuyla ele almak gerekir” dedi.

“Yapay zeka insan odaklı bir anlayışla hizmete sunulduğunda eşsiz bir fırsattır”

Konuşmasında yapay zeka konusuna da değinen BİLİR, yapay zekaya dayalı teknolojilerin insanlığa sunacağı fırsatların görmezden gelinemeyeceğinin altını çizerek şunları söyledi:

“Yapay zeka doğru tasarlandığında, doğru kurgulandığında ve insan odaklı bir anlayışla hizmete sunulduğunda, eşsiz bir fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır. Unutmamak gerekir ki; zararlı olan teknoloji değildir, zararlı olan teknolojinin kötüye kullanılmasıdır.”

Öte yandan Zirvenin diğer bölümlerinde; Kurumumuz Veri Güvenliği ve Bilgi Sistemleri Dairesi Başkanı Ersin CAN, “Somut Örnekler Eşliğinde Blokzincirde Kişisel Veriye Yönelik Güvenlik Tehditleri”, Kurumumuz Başkanlık Müşavirlerinden Ezgi ERGÜNEŞ DURAN “Kanunda Gerçekleştirilen Değişikliklere Genel Bakış”, Kurumumuz Kişisel Verileri Koruma Uzmanlarından Mert AKÇASOY ve Tuğçe ARICI ŞİRİN “Özel Nitelikli Kişisel Verilerin İşlenmesi: 6.Maddede Yapılan Değişiklikler” ve “Kanun Değişikliği ve İstihdam Piyasasına Etkileri”, Kurumumuz Kişisel Verileri Koruma Uzman Yardımcılarından Ezgi TURGUT BİLGİÇ “Kişisel Verilerin Yurt Dışına Aktarılması” konularını anlattılar.

7. e-Safe Kişisel Verileri Koruma Zirvesi, kapanış töreninin ardından sona erdi.